Białe listwy przypodłogowe

Nowoczesne budownictwo często wykorzystuje materiały będące różnego rodzaju odmianami tworzyw sztucznych. Nic dziwnego, dobry wygląd i łatwa konserwacja to z pewnością ich niepodważalne zalety. Jednak mimo popularności tych rozwiązań, wciąż w modzie są tradycyjne drewniane podłogi wykonane z naturalnych surowców. Wymagają one odpowiednich wykończeń w postaci listew przypodłogowych. Jakie listwy są odpowiednie do takich podłóg?

Rola listew przypodłogowych

Popularne listwy przypodłogowe, zwane również cokołami, to niezbędny element drewnianej układanki. Jeśli decydujemy się na drewnianą podłogę, pozwalają one zakryć wszelkie dylatacje przy ścianie. Brak takiego wykończenia byłby po prostu nieestetyczny. Z kolei brak odpowiednich dylatacji (wtedy teoretycznie nie byłoby czego zakrywać) w dłuższej perspektywie skutkowałby niepożądanymi naprężeniami mechanicznymi, które mogłyby nieodwracalnie wypaczyć nasze deski lub panele. Doprowadziłoby to do uszkodzenia podłogi drewnianej, co naraziłoby nas na zbędne koszta naprawy, albo – co gorsza – wymiany całej nawierzchni. Dlatego też stosowanie listew przypodłogowych wydaje się niezbędnym zabiegiem w przypadku drewnianego wystroju naszego mieszkania, biura czy domu. Pozwolą one cieszyć się jakością naturalnej podłogi przez długi czas.

Listwy przypodłogowe do podłóg drewnianych

Niezastąpionym budulcem listew, które świetnie komponują się z podłogami wykonanymi z naturalnych surowców, są płyty pilśniowe MDF. Są łatwe do wykończenia (np. malowania farbą na docelowy kolor), a przede wszystkim wilgocioodporne. Nie musimy się więc martwić, że po kilku miesiącach czy latach nasze cokoliki zaczną pękać, albo się odkształcać. Jeżeli tylko dokonujemy zakupów u sprawdzonych dostawców (np. w sklepie internetowym Parkiet.pl) to naprawdę nie mamy się o co martwić. Mieszane opinie na temat listew z MDF wynikają z chęci oszczędności i stosowania produktów niskiej jakości. Wystarczy jednak pomyśleć perspektywicznie, by móc cieszyć się dobrym wyglądem i ochroną dylatacji przez wiele długich lat.

Ważna jest jakość

Nie ulega wątpliwości, że cokoły są integralnym elementem, o którego zakupie należy pamiętać, jeżeli decydujemy się na drewnianą podłogę. Warto przy tym pamiętać, że ważny jest surowiec, z którego są wykonane. Dobrym pomysłem jest zakup wilgocioodpornych listew lakierowanych wykonanych z popularnego MDFu. Daje to gwarancję solidności na długi czas. Praca z samymi płytami pilśniowymi jest bardzo wdzięczna – cięcia czy malowanie nie przysparza najmniejszych kłopotów, więc będzie to również dobry wybór, jeżeli jesteśmy wykonawcami tego typu podłóg.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.