Duża działka na sprzedaż

Jak wyglądają rozmowy Polaków na temat budowy własnego domu? Chcę wychodzić codziennie na długie spacery do lasu. Kąpać się w jeziorze. Albo morzu! A ja pragnę po prostu dojeżdżać do pracy w 15 minut. Jak chcesz to zorganizować, jeśli pracuję w centrum Warszawy? A dzieci? Z zapadłej mieściny będziesz je dowozić do szkół? Chcesz być rodzicem-szoferem? Chyba nie o to Ci chodzi?

Konflikt wisi w powietrzu, zanim jeszcze przyjdzie do realnego oglądania działek na sprzedaż. Tymczasem w praktyce pod uwagę bierze się nie tylko lokalizację. Zobacz, co ma znaczenie i podejmij istotne decyzje. Działkę kupisz i tak tam, gdzie cała Twoja rodzina będzie czuć się dobrze.

Wielkość nieruchomości gruntowej. Większe znaczy lepsze?

Jak to mówią – to zależy. Duża działka sprawdza się w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, kiedy masz w sobie żyłkę inwestora i sporo środków do zainwestowania. Grunty stały się najbezpieczniejszą lokatą kapitału na przyszłość. Jeśli będziesz potrzebować gotówki, podzielisz większą ziemię na mniejsze działki na sprzedaż. Upewnij się tylko zawczasu, czy będzie można to zrobić.
Zakup sporego terenu warto rozważyć również wówczas, gdy masz już naprawdę dość ludzi. Do tego obowiązkowo musisz lubić dziką przyrodę. Wielkiej działki nie ogarniesz bowiem w sposób perfekcyjny. Chyba że zatrudnisz do tego pracowników. 
W praktyce niewielkie działki są tańsze, więc dostępne także inwestorom z niedużymi możliwościami finansowymi. A przy tym zdecydowanie łatwiej zagospodarujesz je zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Koszt ich utrzymania również nie będzie ogromny. Nie mówiąc już o podatku gruntowym. O tym ostatnim łatwo zapomnieć przy zakupie.

Rodzaj działki na sprzedaż. Rekreacyjna, rolna, budowlana?

W tym momencie warto zadać sobie jedno zasadnicze pytanie. Czy masz w sobie gotowość do przeprowadzenia skomplikowanych procedur urzędowych przed budową domu? Działki budowlane, szczególnie uzbrojone, są najdroższe. Jednak po ich zakupie możesz zacząć się budować niemal od razu.
Przekształcenie działki rolnej nie zawsze jest możliwe. By zorientować się, jak jest w przypadku konkretnej ziemi, warto udać się do urzędu gminy lub miasta. Najłatwiej odrolnić nieużytki oraz grunty o klasie od IV do VI. Jeśli kupujesz działkę, na której gleba jest klasy od I do III, jej odrolnienie będzie wymagać zgody ministerstwa. Wyjątkiem od tej reguły są działki o powierzchni do 500 m2, których odległość od najbliższej działki budowlanej oraz od drogi publicznej wynosi maksymalnie 50 m.
W przypadku działek rekreacyjnych sprawa może się okazać trudniejsza. Wniosek o przekształcenie działki w budowlaną będzie rozpatrywać prezydent miasta, burmistrz lub wójt. Niestety o ile w pobliżu nie znajdują się inne działki budowlane, decyzja jest zazwyczaj odmowna.

Wszechstronnie uzasadniony zakup nieruchomości na sprzedaż.

Pomyśl jeszcze o jednym. Czy masz stuprocentową pewność, że będziesz mieszkać w wybudowanym domu do końca życia? Prawdopodobnie nie. Z tego względu warto rozpatrywać decyzję o zakupie konkretnej ziemi również pod kątem inwestycyjnym.
Koniecznie zorientuj się, jak kształtowały się ceny działek na sprzedaż w okolicy w ostatnich latach. To pozwoli Ci w przybliżeniu ocenić rentowność inwestycji. Zwróć przy tym uwagę na działki w pobliżu. Jeśli Twoja ziemia sąsiaduje z terenami fabrycznymi, jej wartość zmaleje, gdy ktoś postanowi wybudować Ci pod nosem zakład przemysłowy. Z drugiej strony sąsiedztwo terenów chronionych lub przeznaczonych pod zabudowę usługową może sprawić, że Twoja działka zyska na wartości.
Rozważ także, czy dom w tej okolicy będzie można łatwo sprzedać lub wynająć.

Czy czas ma znaczenie? Jak długo możesz podejmować decyzję?

Im szybciej dokonasz zakupu, tym lepiej. W dobie pandemii jest więcej osób zainteresowanych zakupem ziemi niż dostępnych działek na sprzedaż. Ceny rosną z kwartału na kwartał. Za chwilę może się okazać, że za tę samą kwotę otrzymasz mniej atrakcyjny teren, niż Twoje obecne możliwości.
W Buylando.io znajdziesz wyłącznie sprawdzone inwestycje, które wyróżniają się pod kątem ciekawej lokalizacji. Do tego z łatwością uzyskasz tu wszelkie ważne dane na temat nieruchomości. Koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami i skontaktuj się z nami, by zadać pytania, które nieuchronnie przyjdą Ci do głowy. Bardzo chętnie udzielimy na nie wyczerpujących odpowiedzi.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.